MOJE KSIĄŻKI
Dziecko z bliska
“Dziecko z bliska” to pierwsza książka Agnieszki Stein, ale też pierwsza w Polsce przedstawiające idee Rodzicielstwa Bliskości. Mimo rozwoju podmiotowego podejścia do dziecka, który nastąpił przez te kilka lat od jej wydania, “Dziecko z bliska” pozostaje niezwykle aktualne, opierając się na najnowszych, światowych teoriach dotyczących podejścia do dzieci, ale też wieloletnim doświadczeniu autorki we wspieraniu rodziców. W pewnym sensie można nazwać ją “antyporadnikiem”, gdyż zamiast mówić rodzicom co trzeba, należy i powinno się, Agnieszka Stein proponuje podejście skupione na więzi i dobru całej rodziny, które ułatwia budowanie trwałej relacji na całe życie. Czytając ją można przyjrzeć się własnym przekonaniom i stereotypom na temat wychowywania dzieci, które obciążają rodzica i wybrać własną drogę w zgodzie ze sobą.
Czytając „Dziecko z bliska” czułam się, jakbym zyskała życzliwego towarzysza w moim rodzicielstwie. Kogoś, kto zna rodzicielskie pytania i potrafi pomóc mi szukać na nie odpowiedzi. Dzięki tej książce nabrałam więcej zaufania do siebie samej i do swoich dzieci.
~ Gosia Stańczyk, gosiastanczyk.pl
Wydawca: Mamania
Dziecko z bliska idzie w świat
Pozwalanie dzieciom na wyruszenie poza bezpieczny dom bywa dla rodziców wielkim wyzwaniem. Ci, którzy wychowują swoje dzieci w nacisku na bliską relację, mają często w związku z tym jeszcze więcej obaw. Jak każdy przełomowy moment, możemy traktować chwilę, kiedy dziecko udaje się do szkoły jako zagrożenie i trudność, albo jako okazję do rozwoju. Agnieszka Stein w swojej książce wybiera tę drugą opcję, znajdując możliwości do wzrostu dla całej rodziny. “Dziecko z bliska idzie w świat” wspiera rodziców w przygotowaniu dziecka na świat, który nie zawsze jest tak bezpieczny jak w domu, w nabyciu umiejętności przydatnych do radzenia sobie bez obecności rodzica i w adaptacji do szkolnej rzeczywistości. Pokazuje też, że ta zmiana może być początkiem nowej jakości relacji między rodzicem a dzieckiem.
„Dziecko z bliska Idzie w świat” to pierwsza książka Agnieszki jaką przeczytałam. Pamiętam te wakacje w Kiekrzu kiedy ubywało mi kilogramów, ale nie tych ciałkowych, tylko tych przytłaczających mentalnie związanych z nierealną do realizacji w życiu wizją idealnego rodzica. Z każdą przeczytaną stroną wypełniało mnie i moje relacje z innymi, także moimi dziećmi więcej lekkości, łagodności, ciekawości i życzliwości. I ten cytat z Neil’a Gaiman’a na koniec jak wisienka na pysznym torcie.
Sylwia Włodarska, Pani Swojego Szczęścia
Wydawca: Mamania
AKCJA ADAPTACJA. JAK POMÓC DZIECKU I SOBIE W ZAPRZYJAŹNIENIU SIĘ Z PRZEDSZKOLEM
Książka „Akcja adaptacja” to praktyczne wsparcie w przygotowaniu rodziny do rozpoczęcia przez dziecko przedszkolnej drogi. Adaptacja jest ważnym procesem, bo ma duży wpływ na przyszłe funkcjonowanie dziecka w przedszkolu. Agnieszka Stein rozpoczyna tę książkę od wsparcia rodziców w tym, by pochylili się nad swoimi przekonaniami, dotyczącymi przedszkola i rozstania oraz nad potrzebami dziecka i całej rodziny. Opowiada o istocie procesu adaptacji, jakim jest nawiązanie bezpiecznej relacji z opiekunami i wskazuje na czynniki i strategie, które zwiększają szansę na to, by adaptacja zakończyła się sukcesem.
Zanim stanęłam w drzwiach przedszkola wzięłam do ręki „Akcję adaptację” w myśl, że najpierw zadbam o siebie, żeby móc zadbać o dziecko. Z tą książką Agnieszka Stein podprowadza za rękę rodzica i pomaga „na zimno” zamiast „na gorąco” przygotować się do zmian w akcji adaptacji.
Marta Sikorska, Pasikonie
Wydawca: Mamania
Potrzebna cała wioska
“Potrzebna cała wioska” to książka-rozmowa pomiędzy Agnieszką Stein i Gosią Stańczyk, dzięki czemu czytając ją można mieć wrażenie, że siedzi się z dwoma autorkami na kanapie i razem z nimi toczy dyskusję o życiu, wychowaniu dzieci i wątpliwościach z tym związanych. “Potrzebna cała wioska” w przyjemny sposób opowiada o rozwoju Agnieszki Stein, poruszając wątki z jej dzieciństwa, początków bycia rodzicem i psychologiem. Towarzysząc jej w tej drodze czytelnik ma okazję zadać sobie pytania o różne codzienne sprawy, ale też plany na przyszłość, w czym z pewnością pomagają te trafnie zadawane przez Gosię Stańczyk. Jest to też książka o tym, że tej drogi nie przebywamy nigdy samemu, że potrzebujemy wsparcia innych ludzi, naszej własnej wioski.
“Czytając “Potrzebna cała wioska” zyskałam dużo spokoju w spojrzeniu na własny rozwój, jako rodzica, ale też jako specjalisty. Poczułam, że wszystko co ze sobą niesiemy możemy być naszym zasobem, który wykorzystamy do rozwoju i zatęskniłam za bliskością innych osób, którzy podobnie patrzą na świat, co było dla mnie przełomowe w świadomym budowaniu własnej wioski ludzi podobnie patrzących na świat”.
~ Dorota Blumczyńska, By być
Wydawca: Mamania
Nowe wychowanie seksualne
“Nowe wychowanie seksualne” jest książką, która podchodzi do dziecka w sposób całościowy, nie wrzucając jego seksualności do worka na osobne i trudne rzeczy, z którymi rodzic nie wie co robić. Agnieszka Stein pisze w niej o tym, że seksualność dziecka jest jego integralną częścią od samego początku i że dbanie o jej rozwój, to przede wszystkim dbanie o podmiotową relację z nim. Poświęca dużo czasu na opowiadanie w jaki sposób towarzyszyć dziecku w budowaniu świadomości swojego ciała, jego granic czy dbaniu o ciało, ale też odpowiadaniu na trudne pytania związane z seksualnością, bezpieczeństwem i wspieraniu dziecka w wyzwaniach życia nastoletniego. Agnieszka Stein jak zwykle nie skupia się na tym co się powinno, a co wolno, ale patrzy na dobrostan dziecka i rodziny.
„Nowe wychowanie seksualne” to wyjątkowa lektura, która ujęła mnie szerokim spojrzeniem na rozwój seksualności dziecka i ogromną dawką inspiracji do zatrzymania się przy własnych przekonaniach i doświadczeniach. Książka pozwoliła mi znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które budzą wątpliwości rodziców i istotnie wzbogaciła mój warsztat pracy.
~ Magdalena Boćko-Mysiorska, magdalenabockomysiorska.pl
Wydawca: Mamania
workbook
Workbook rodzicielski – możesz w nim we własnym tempie pracować nad różnymi zagadnieniami związanymi z rodzicielstwem.
Znajdziesz w nim dużo przestrzeni na własne przemyślenia i pracę ćwiczeniową w obszarach rodzicielskich, a także chwilę na rozluźnienie i sprawdzenie, jak się masz w swoim ciele. Odrobina wiedzy pomoże Ci lepiej zrozumieć zagadnienia, nad którymi będziesz pracować. A otwarta forma ćwiczeń i obszarów do kolorowania sprawi, że będzie to przyjemna praca.
Workbook to przede wszystkim wspaniała okazja do spotkania ze sobą i doświadczenia, że to od tego spotkania wszystko się zaczyna.
zeszyt rozwojowy o złości
Zeszyt rozwojowy o złości powstał z myślą o osobach, które chcą zaopiekować się swoją złością. Poza informacjami o tym, jak funkcjonują emocje, w tym złość, zawiera on wiele ćwiczeń, bo chcąc zaprzyjaźnić się ze swoją złością, nie wystarczy zyskać o niej wiedzy.
Pewnych umiejętności trzeba się nauczyć i wyćwiczyć je w praktyce. Opiekowanie się złością nie jest umiejętnością, której można nauczyć się z dnia na dzień. To proces, który musi zająć trochę czasu. Poprzez teksty i ćwiczenia zawarte w zeszycie rozwojowym, autorki zeszytu chcą towarzyszyć czytelnikom w tej praktyce. Znalazły się w nim treści, z których Agnieszka i Gosia korzystają podczas pracy z rodzicami przy okazji warsztatów, kursów online i konsultacji indywidualnych.