Jak rozumiemy słowo “zasady”? Czy zawsze mamy jasność, co się za nim kryje? Czy ważne dla nas zasady są możliwe do zastosowania i wprowadzenia w naszym otoczeniu i czemu miałoby to służyć? Co wspólnego mają ze sobą zasady, różnorodność i autonomia? Kiedy warto być jednomyślnym, mieć wspólne zdanie na podobny temat, i jak rozmawiać, gdy wspólnego zdania nie ma? Jaki związek z moralnością ma przestrzeganie i łamanie zasad? Czym różnią się od siebie świat wyborów i świat zasad? Czy zasady dają łatwość i lekkość, czy wręcz przeciwnie? Czy umowa to jest to samo co zasada? I jak się umawiać, by zadbać o równość, uwzględnienie wszystkich stron? Jeśli nie zasady, to co? O tym wszystkim i paru innych rzeczach Pogadamy sobie tym razem.
W rozmowie padają pojęcia, terminy i nazwiska:
- Jesper Juul i jego zdanie o tym, że dużo ważniejsze od jednomyślności w decyzjach, jest to jak się traktujemy w podejmowaniu decyzji, i co się dzieje, gdy zdania i decyzje są różne;
- Henry David Thoreau “O obywatelskim nieposłuszeństwie”;
- C.S.Lewis – w kontekście jego metafory drogi na szczyt, która czasem prowadzi dokoła, a nie prosto do celu;
- konsensualność, relacje konsensualne – oparte na dobrowolnej, świadomej zgodzie;
- “W głębi kontinuum” Liedloff – Agnieszka przyznaje, że nie jest przekonana do tej książki jako poradnika dla rodziców, ale z ciekawością czytała opis społeczności, w której nie ma zasad.
WERSJA AUDIO
Pogadanek można też słuchać jako podcastów, między innymi na:
Pogadanka jest zapisem live’a, który odbył się na facebooku 9 maja 2019 roku.